⚫️ شغل‌های قدیمی نسبتاً فراموش شدهٔ روستای گوکچین:

۱- #لتف‌بافی. لتف بافی توسط زنان انجام می شود. گوال یا خاک کش، توبره، جِل‌خر (پارچه زخیمی که روی پالان الاغ می اندازند)،از بافتنی های لتف بافی است.

۲- #کرباس‌بافی. کرباس بافی نیز توسط زنان روستا انجام می شده. از پارچه کرباس برای دوختن پیراهن شلوار، لُمپُوته ( عمامه٬ دستار ) استفاده می کردند. مادران برای  جهیزیه دختران حتما از پارچه کرباس استفاده می کردند.

۳- #گبه و #قالیچه‌بافی. توسط اکثر بانوان و دختران گوکچینی بافته می شده. امروزه هم  این یک مورد در بعضی از خانه ها توسط زنان روستا بافته می شود.
قالیچه و گبه  را در کف و دیوار اکثر خانه های روستای گوکچین میتوان دید.

۴- #قدیفه‌بافی. این پارچه با نخ پنبه بافته می شده است و از این پارچه زیبا برای چادر و حوله حمام و حوله دست استفاده میشده.

۵- #جاوند‌بافی. این پارچه هم از نخ پنبه و در رنگهای مختلف درطرح های شطرنجی خیلی بزرگ  بافته می شده. این پارچه برای بستن لحاف و بالش استفاده می شده(بُقبَند).

۶- #جاجیم‌بافی. نخ توسط زنان و مردان از پشم گوسفند بوسیله #جَلَک ریسیده و توسط زنان با تجربه در رنگهای مختلف رنگ آمیزی می شده. پس از بافته شدن این پارچه توسط زنان و دختران برای رویه لحافت استفاده می شده.

۷- #پلاس‌بافی. پلاس یک نوع فرش محلی است که در قدیم توسط بانوان روستا بافته می شده. این فرش با نخ پنبه در رنگهای مختلف با طرح های زیبا با خط های افقی ریز و درشت در ابعاد مختلف بافته میشد.

۸- #آساک‌سازی: کاری کاملا مردانه. (مراجعه شود به مطالب قبلی) آساک وسیله ای که با آن زمین را شخم میزنند که تا همین اواخر توسط یکی از اساتید این کار مرحوم رحمان قوسی انجام می‌شد.

۹- #پالان‌دوزی : زین‌هایی که با استفاده از ساقه های بزرگ گندم و پارچه های ضخیم بافته شده با روش لتف بافی به روش خاصی و با استفاده از #جوالدوز به همدیگر متصل و محکم میشد تا به شکل زین درآمده و برای سوار شدن روی الاغ استفاده میشد. استاد این کار مرحوم مولای خداداد بودند.

Smile
clean word remove format superscript Subscript Cut Copy Paste Horizontal Rule Ordered List Unordered List Outdent Indent Insert Link Remove Link
Undo Redo Bold Italic Underline strikethrough Align Right Center چینش چپ Justify Full Justify Full Justify Full
Text Color
Background Color
Add Image
Insert Table
Insert Aparat
InsertFromFileManager:: مرتبط با: فیلم های روستا , فیلم های دیگر ,
:: برچسب‌ها: صنایع دستی روستای گوکچین ,
نویسنده : جواد کاویان پور
تاریخ : چهارشنبه 7 مهر 1395
 
 » تعداد مطالب :
 » آخرین بروز رسانی :
 » بازدید امروز :
 » بازدید دیروز :
 » بازدید این ماه :
 » بازدید ماه قبل :
 » بازدید کل :
 » آخرین بازدید :

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات